"Twoje życie będzie świętem jeżeli potrafisz się cieszyć ze zwykłych codziennych rzeczy" - Phil Bosmans

Informacje o domu

Dom Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śl. przy ul. Maciejkowickiej 8 jest własnością Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza z siedzibą władz generalnych w Mikołowie wypełniającym misję: „Bóg i ubodzy”.

Dom działa na podstawie Umowy zawartej pomiędzy Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza a Urzędem Miasta Siemianowice Śląskie. Jest wpisany do rejestru Wojewody Śląskiego.
Przeznaczony jest dla Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie Kobiet. Posiada 44 miejsca. Jest placówką stacjonarną, czynną przez cały rok, przez wszystkie dni tygodnia i zapewnia Mieszkańcom całodobową opiekę – zgodnie z ich aktualnymi potrzebami. Dom zapewnia usługi: bytowe, opiekuńcze i wspomagające.

  • WARUNKI BYTOWE – pokoje 1, 2, 3, osobowe, jadalnia, świetlica, kaplica, gabinet pielęgnacyjno – zabiegowy, własny ogród, taras, pokoje gościnne. W kaplicy Msza św. odprawiana jest w każdą niedzielę i święta.
  • WARUNKI SANITARNE – 1 łazienka na 4 osoby,
  • WYŻYWIENIE – śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja; napoje według potrzeb między posiłkami,
  • OPIEKA PIELĘGNIARSKA – na miejscu,
  • OPIEKA MEDYCZNA – kontakt z lekarzem rodzinnym na miejscu, w placówkach służby zdrowia,
  • OTOCZENIE DOMU – w pobliżu park, sieć sklepów o różnorodnym asortymencie, przystanki komunikacji miejskiej, kościół,
  • WARUNKI TECHNICZNE – instalacja przyzywowa w pokojach, budynek i otoczenie bez barier architektonicznych, winda,
  • INNE INFORMACJE – codziennie prowadzona jest terapia zajęciowa, gimnastyka usprawniająca. Istnieje możliwość kontaktu z psychologiem oraz z pracownikiem socjalnym. Organizowane są wycieczki, spacery, spotkania integracyjne, turnusy rehabilitacyjne. Bardzo uroczyście obchodzone są święta i urodziny. Tradycyjnie raz w roku organizujemy zabawę karnawałową zapraszając zaprzyjaźnione osoby. Dom posiada osobowy bus przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
  • BUDŻET DOMU pochodzi z dotacji przekazywanej przez organ nadrzędny, która jest ustalana na podstawie przepisów prawa. Źródłem dochodów są również opłaty za pobyt wnoszone przez Mieszkańców (70 % dochodów) zgodnie z obowiązującymi przepisami w decyzji o skierowaniu.